Taşınabilir Pil Üreticileri ve İthalatçıları Derneği TAP üyesidir
+90 216 455 75 75

Sosyal Medyada Biz}

Sıkça Sorulan Sorular

AKLINIZDA SORU İŞARETİ KALMASIN
Siz değerli ziyaretçilerimiz için sıkça karşılaştığımız soruları derledik ve cevapları ile birlikte bilginize sunduk.
Hep mAh kısaltmasını kullanıyoruz. Nedir peki bu mAh?
Miliamper / saat olarak kullanılan bu terim, saatte kaç mili amper depolayabildiğini ve cihaza verebildiğini gösterir. Ama hatırlatmakta fayda var. Amper - saat bir enerji birimi değildir.

1 Amper = 1000 mAh
Kullandığınız şarj aletlerinin üzerine iyi bakın. Genellikle 5v 1A çıkış gücü yazar. USB çıkışlarda 5V sabittir. Fakat amper değeri değişkendir.

1A çıkış gücüne sahip bir şarj aleti, 2000 mAh’lik bir bataryayı yaklaşık 2 saatte şarj eder.

Esasında bizim hızlı şarj diye bildiğimiz özellik, daha yüksek çıkış amperine sahip şarj cihazları. 5v 2A çıkışa sahip bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bataryayı 1 saatte şarj eder. Böylece 1A’lik şarj cihazına göre 2 kat daha hızlı şarj etmiş olursunuz.

Tabii daha yüksek hızlı şarj teknolojileri de mevcut. Genellikle özel bobinlerle akım daha da yükseltiliyor ve batarya şoklanarak daha hızlı şarj sağlanıyor.

Powerbank Nedir?
Powerbank ile cep telefonu ya da tabletin arkasındaki batarya arasında pek bir fark bulunmamaktadır. Sonuç olarak ikisi de batarya. Powerbank’in görevi, üzerindeki çıkışlarla, şarjı azalan mobil cihazınıza ek güç takviyesi yapmak.

Powerbank modelleri günümüzün en popüler aksesuarları. Her firmadan farklı kapasitelere sahip, onlarca hatta yüzlerce farklı özelliğe sahip powerbank seçenekleri var.

Powerbank alırken nelere dikkat etmeliyiz?
1- İhtiyaçlarımızı doğru belirleyeceğiz
Powerbank yani taşınabilir batarya, adından da anlayacağımız üzere taşınabilir bir ürün. O yüzden doğrudan en büyüğünü tercih etmek pek akılcı olmayacaktır. İşinize yarayacak, pratik bir çözüm en ideali olacaktır.

Örneğin yanınızda sürekli kullandığınız 2500 - 3500 mAh kapasite ağırlığında bir akıllı telefon varsa, sizin en az 6000 - 7000 mAh seviyesinde taşınabilir şarj cihazı tercih etmeniz gerekecektir. Özellikle çok fazla mobilseniz ve prize oldukça az ulaşıyorsanız, 3. tam şarj için 10.000 mAh seviyesine çıkmanızı öneririz.

Kısacası, kullandığınız cihazların miliamper cinsinden kapasitelerini bilip, onların toplamının yaklaşık 3 katı kapasiteye sahip bir powerbank seçimi ideal olacaktır.

2- Powerbank’in şarj etme hızı (Çıkışların amper değeri)
Powerbank yani taşınabilir bataryaları, şarj cihazınızın ucuna takılmış bir batarya gibi düşünün. 1 amperlik şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı 2 saatte şarj eder.

Fakat 2 amperlik bir şarj cihazı, 2000 mAh’lik bir bataryayı 1 saate şarj eder. Yani powerbank alırken, USB çıkışlarının amper değerlerine bakmamız gerekiyor.

Powerbank alacaksanız, 5000 - 7000 mAh seviyesinde minimum çıkış gücünün 1.5 Amper, 8.000 - 1000 mAh ve üzeri seviyedeki powerbankler için de çıkış gücünün minimum 2 amper seviyesinde olmasını tavsiye ediyoruz.

Çünkü mobil şarj deneyiminin hızı, normal şarj hızından çok daha yüksek olmalı. Düşünün acil bir işiniz var ve dışarıdasınız. Hemen powerbank’e cihazınızı bağladınız. Olabildiğince hızlı şarj olması gerekiyor. Zaman kaybına tahammülünüz olsa, zaten powerbank almazdınız.

O yüzden 1 amper çıkış gücüne sahip powerbanklerden uzak durmanızı tavsiye ediyoruz. Tabii beklemeyi seviyorsanız orası ayrı bir konu.